Erasmus+ 2023
Egyesületünk 2020-ban elnyerte az Erasmus+ program keretében a felnőtt tanulási szervezetek akkreditációját, így 2021 és 2027 között folyamatosan lehetőségünk van külföldön oktatni és tanulni.
2023 júniusa és 2024 június vége között több mint 60000 euróból gazdálkodhattunk, amit az Európai Bizottság Erasmus+ programjában nyertünk el. Ebből a támogatásból 50 alkalommal 21 oktatónk, oktató jelöltünk és önkéntes munkát végző egyesületi tagunk járt külföldön, akik közül öten is első alkalommal vettek részt Erasmus+ programban. Egy alkalommal pedig vendégül láttunk egy berlini pár- és szextaerapeutát, Marc Rackelmannt.
20 alkalommal tartottunk 2-4 napos programokat különböző szervezetnél két országban (Románia, Görögország), 14 különböző szervezetnél. A fogadó szervezetek közül 4 olyan szervezet volt, akikkel ez volt az első együttműködésünk. A programokon összesen közel 700 szülővel találkoztunk, dolgoztunk.
27 alkalommal oktató társaink és egyesületi tagjaink külföldi kurzusokon vettek részt Olaszországban, Franciaországban, Hollandiában, Horvátországban, Csehországban, Szlovákiában és Ausztriában, ahol egészen sokszínű tapasztalatokkal gazdagodtak. A kurzusok között volt szó a traumatudatosságról, az “embodied” facilitálásról, az emberi élet legkorábbi szakaszának hatásairól, a testen keresztül történő hozzáféréshez érzéseinkhez és saját történetünkhöz, az önszabályozó és koregulációs technikákról, a képek általi történetmesélésről stb. Ezeket a tapasztalatokat már be is építettük oktatóképzésünkbe, és most azon dolgozunk, hogy a nektek, szülőknek szóló programok módszertanába még jobban, illetve új tanfolyamokként a nektek szóló programjainkba beépüljenek.
Oktatóink és oktatójelöltjeink 2023. novemberében heten is eljutottak a Kapcsolódó nevelés oktatók nemzetközi találkozójára Franciaországba, ahol nem csak résztvevőként, de páran a facilitátor csapat tagjaként voltak jelen.
Tanultak a magzati életről és életre szóló hatásairól, a mély meghallgatásról, modern pedagógiai eszközökről és a környezetvédelemmel kapcsolatos tudatosításról. A tanultakat aztán a rendszeres egyesületi támogató és továbbképzési alkalmainkon osztották meg az egyesület tagjaival.
2 alkalommal oktatóink Horvátországban és Spanyolországban szakmai látogatáson vettek részt.
Idén a meghívott szakértőnk Marc Rackelmann, berlini párterapeuta és a “Das Mannerbuch” szerzője volt, akivel szintén egy Erasmus+ út során ismerkedtünk meg. Először “Szex a hosszútávú párkapcsolatban? – az nem csak a mesében létezik” címmel előadást tartott az Eötvös10 Művelődési Központban a párkapcsolati és szexuális dinamikákról, amiket David Schnarch, amerikai pár- és szexterapeuta munkássága alapján egészen új fénybe helyezett. Majd egy három napos, csak férfiaknak szóló, hiánypótló műhelymunkát tartott ugyanebben a témában.
Az Erasmus+ programban való részvétellel arra is kötelezettséget vállaltunk, hogy foglalkozunk a környezeti fenntarthatóság, a digitális készségek, a társadalmi befogadás és az európai értékek témaköreivel. Ezt egyrészt úgy tesszük meg, hogy az egyesületen belül külön alkalmakkal foglalkozunk ezekkel a témákkal, másrészt működésünkben is törekszünk ezeket a szempontokat figyelembe véve tenni. 19 alkalommal fenntartható módon, vonattal, busszal utaztunk, oktatóink és egyesületi tagjaink között különböző hátterű, identitású, társadalmi státuszú emberek vannak, rendszeres havi és éves összejöveteleinken kiemelten foglalkozunkezekkel a témákkal, a digitális készségeink előmozdítására pedig belső közösségi média használat kurzust szerveztünk.
Azért (is) szeretünk részt venni az Erasmus+ programban, mert igazi win-win! Átadhatjuk a kapcsolódó nevelés elgondolásait külföldi szülőknek, kapcsolatot építhetünk külföldi – sok erdélyi és szlovákiai magyar – szervezettel, szervezetekkel, tanítási gyakorlatot szerezhetünk, fejlődhetünk, és különleges kurzusokon vehetünk részt, hogy a legfrissebb, legnaprakészebb tudást, szemléletmódot oszthassuk meg veletek, és minél jobban támogathassunk titeket.
Jövő évi terveinkben már ti, a programjaink résztvevői is aktívabban szerepeltek, mert az Erasmus+ kínálta “csoportos tanulói látogatás” lehetőség keretében egy különleges utat szervezünk a fenntarthatóság témájában, hiszen a környezetünk védelme szülőként legtöbbünket különösen foglalkoztat.